“Grote veranderingen beginnen met een kleine groep mensen die het verschil willen maken” – Margaret Mead
Wat gaan we doen in dit programma?
Wie inspireert jou door de wereld of Nederland positief te beïnvloeden? Wat weet je van de methodes die jouw rolmodellen inzetten (of ingezet hebben) om hun doel te bereiken?
En waar zitten jouw drive en talent waarmee jij een verschil wilt en kunt maken?
Er is veel in de wereld waar je je zorgen over kunt maken, en waar
beweging nodig is. Wij willen jou leren hoe

je hier vandaag nog mee kan beginnen, en ook hoe je dit in de rest van je leven kan volhouden.
Dat staat centraal in dit honoursprogramma, geïnspireerd door professionals en activisten die met moed en doorzettingsvermogen wereldwijd, regionaal of lokaal de spelregels, inrichting en sfeer van/binnen hun samenleving hebben veranderd.
In dit programma gaan we op zoek naar jouw morele ambitie en naar welke rol jou past om de wereld positief te beïnvloeden. We staan stil bij wie jij bent, wat je gevormd heeft en over welke activistische talenten je beschikt. We onderzoeken welk thema jou zodanig aan het hart gaat, dat je bereid bent hier een deel van je (toekomstige) tijd, energie, kennis, kunde en mogelijk zelfs inkomen aan te besteden.
We onderzoeken daarbij of je dat vooral in je vrije tijd, of mogelijk ook als professional wil doen – en welke mogelijkheden hiervoor zijn.
In een aantal sessies gaan we op onderzoek uit, laten we ons inspireren door levende rolmodellen en krijg je denk- en doe-werk voor de kiezen.
Aan het eind van het programma weet je (beter) wat jouw morele ambitie is en hoe je deze (concreet) vorm geeft en de komende jaren kan uitbreiden, bijvoorbeeld in het vervolg van je studie of je toekomstige baan.
Onderdeel van het programma zijn:
- Een kennismakings- en startdag op een bijzondere locatie
- Spar- en doe-sessies
- De ruggengraat van het programma: tweewekelijkse bijeenkomsten waarin we iedere sessie inspirerende rolmodellen en vormen van activisme verkennen én jouw denkvragen bespreken waarop je in tussenliggende weken antwoord hebt gekregen.
- Hierbij werken we ook samen aan een in te vullen persoonlijke morele ambitie-handleiding en bijbehorende individuele acties.
- Facultatieve inspiratiebijeenkomsten
- ‘Werkbezoeken’ aan oplopen, voorstellingen, gesprekken met rolmodellen etc., deels door jullie zelf georganiseerd/aangedragen. Op verschillende tijdstippen, dwars door de week. Denk aan een bezoek aan de redactie van een groot landelijk medium, festivalbezoek (IDFA, IFFR, Impakt), Tegenlicht Meet Up, (Utrecht) College Tour-sessie, lezingen van de Correspondent etc. Met de hele groep, in kleiner comité, maatwerk, facultatief.
Wat levert jou dit op?
- Een plan om je morele kompas te gebruiken bij het inzetten van jouw talenten en tijd (van ambitie naar impact).
- Een groep mensen die je ondersteunen in het maken van blijvende impact.
- Daadwerkelijke tools/handvaten om jouw ambitie om de wereld te verbeteren toe te passen.
- Inspiratie en een persoonlijk netwerk van rolmodellen/medestanders.
- Weerbaarheid in een wereld die soms minder moreel (ambitieus) is.
Zaterdag 07-02: startdag – 10 tot 18.00 uur
Maandag 23-02: 17:30 – 20:30 – reguliere bijeenkomst
Maandag 09-03: 17:30 – 20:30
Maandag 23-03: 17:30 -20:30
Dinsdag 07-04: 17:30 -20:30
Maandag 20-04: 17:30 -20:30
Maandag 04-05: 17:30 -20:30
Maandag 18-05: 17:30 -20:30
Maandag 01-06: 17:30 -20:30
Maandag 08-06: 17:30 -20:30 Afsluitbijeenkomst
Excursies, extra activiteiten zelf te plannen tussentijds, wij dragen inspiratie aan.
Informatiebijeenkomst:
Op 19 januari om 18:00 (inloop 17:45) organiseren we een informatiebijeenkomst over het programma. Aanmelden kan door te mailen naar morele-ambitie@hu.nl. Het exacte lokaal krijg je na aanmelding te horen.

Over de Docenten:
Joost de Bruin

Favoriete quote: ‘It always seems impossible until it’s done’ – Nelson Mandela
Dingen doen die van waarde zijn, in plaats van ‘moeten werken’. Dat is de ambitie die ik al sinds mijn studie in de praktijk breng.
Dingen doen die van waarde zijn, betekent voor mij persoonlijk dat ik graag bijdraag aan de ontwikkeling van mensen en de impact die zij in en tijdens hun leven kunnen maken. Ook geef ik graag goede ideeën en positieve rolmodellen een podium, tijd of support. Bijvoorbeeld door studenten tijdens hun onderwijs te laten werken aan hun passie en overtuiging (zoals binnen de minors Project van de je Leven & De Staat van de Wereld – die ik hiervoor bedacht). En als ik denk dat er nieuwe programma’s nodig zijn om dit te bereiken, dan ga ik die ‘gewoon’ met andere toffe mensen maken.
Ik heb dit sinds mijn studententijd o.a. gedaan binnen de medezeggenschap op de HU, de Sportraad van Olympos, bij Odysseus ’91, de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb), NJR, TEDxUtrecht, Utrecht College Tour, Tegenlicht Meet Up Utrecht en dus de minors die ik noemde.
Recente ervaring
Wat de afgelopen jaren binnen Project van je Leven & De Staat van de Wereld goed werkte, is dat (aankomend) professionals, soms voor het eerst in hun leven, de ruimte en het vertrouwen kregen, te mogen ontdekken hoe ze vanuit hun innerlijke drive (en wat die nu eigenlijk is) de regie over hun leven, dromen en ambities mochten nemen – en hoe op die manier school geen school meer werd, maar een plek waar ze daadwerkelijk mochten investeren in de beste versie van zichzelf worden en groot te durven dromen qua waar hun potentieel en potentiële impact ligt. In iets meer dan tien jaar hebben daar inmiddels duizenden studenten succesvol gebruik van gemaakt.
In dit nieuwe honoursprogramma hanteren we hetzelfde uitgangspunt, maar focussen we extra op mensen die op zoek zijn naar waar je het positieve verschil kan maken en welke rol jou het beste past als mens en professional.
Evy Kras

Tijdens mijn opleidingen liep ik altijd tegen hetzelfde aan. Ik zag allerlei jonge mensen die zich zorgen maakte over de wereld en haar problemen. We lazen artikelen en boeken over hoe deze problemen waren ontstaan en hoe mensen elkaar en de wereld verwoesten. Ik vond het fantastisch om te leren over hoe de wereld samenhangt, alleen miste ik één fundamenteel ding. Wat kan ik of wat kunnen wij nou doen om de wereld te verbeteren?
Het huidige onderwijs leert jonge mensen niet hoe zij het verschil kunnen maken.
Dit was voor mij de aanleiding om samen met Joost de Bruin een honourstraject op te zetten om mensen te ondersteunen in hun morele ambitie. Als toegepast psycholoog en cultureel antropologie kan ik goed uitzoomen en dynamieken in de wereld analyseren. Ik heb nu ruim vier jaar binnen en buiten mijn opleiding onderzoek gedaan naar (effectief en risicovol) altruïsme. In dit honourstraject zal ik als docenten helpen om je uit te dagen in je wereldbeeld, maar blijf ik altijd ruimte maken voor de mens. Als docent vind ik het daarom belangrijk om elkaar te leren kennen en samen te ontwikkelen. Mijn doel is om zo veel mogelijk mensen te activeren om te handelen naar hun morele ambitie. Hierbij focust ik graag op wat er wél mogelijk is en hoe je je impact zo groot mogelijk kan zijn. Want in wat voor een wereld zouden we leven als iedereen dat zou doen?